Dobry pomysł jest w stanie zmienić wszystko. Nie tylko ludzkie życie, lecz także funkcjonowanie firmy, a nawet całego państwa. Nic więc dziwnego, że osoby opracowujące innowacyjne rozwiązania i nowoczesne technologie często zastanawiają się nad tym, jak opatentować wynalazek. Warto się nieco o tym dowiedzieć, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy i my sami wpadniemy na genialny pomysł, który może nam przynieść fortunę.
Patent – podstawowe informacje
Od czego zatem trzeba zacząć, gdy chce się dowiedzieć, jaka jest droga do otrzymania patentu na dany wynalazek? Zdecydowanie najważniejszą na początek sprawą jest to, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, co daje patent.
Patent to, innymi słowy, prawo do korzystania z danego wynalazku przez określony czas na terytorium Polski, a także innych krajów. Czym natomiast jest wynalazek? Jest to pewne rozwiązanie techniczne, które powinno nadawać się do przemysłowego zastosowania.
Kolejną sprawą, o której trzeba wiedzieć, jest to, że jeśli chce się uzyskać patent na dany wynalazek, to musi on zostać oceniony przez urząd patentowy. Zanim jednak złoży się odpowiednie dokumenty związane z nadaniem patentu, warto się najpierw pokusić o przeprowadzenie odpowiednich badań patentowych. Czym są badania patentowe? Jest to, ogólnie rzecz biorąc sprawdzenie, czy ktoś wcześniej już takiego jak nasz pomysłu nie opatentował.
Na czym polegają badania patentowe?
Warto się jednak zatrzymać na dłużej przy badaniach patentowych i dokładnie dowiedzieć się, na czym one polegają.
Podstawową sprawą, gdy analizuje się kwestie badania patentowego, jest jego zdolność. Mowa tu jest o tym, czy jest to patent nowy i czy nadaje się do zastosowania przemysłowego. Co więcej, wykonywane są tzw. badania czystości patentowej, aby stwierdzić, czy dane rozwiązania techniczne nie naruszają czyjegoś patentu.
Czy warto takie badania wykonywać samodzielnie? Jak można się łatwo domyślić – oczywiście nie, ponieważ profesjonalnie zrobione badania patentowe charakteryzują się znacznie wyższą wnikliwością oraz dokładnością. Podobnych efektów nie da się po prostu osiągnąć na własną rękę.
Jakie są rodzaje patentów?
Kolejną sprawą, o której trzeba się dowiedzieć, gdy zdobywa się wiedzę o patentach to fakt, że są ich liczne rodzaje. Od czego zatem zależy konkretny rodzaj patentu?
Najprościej można powiedzieć, że dany rodzaj patentu wynika z tego, jaki jest jego zasięg terytorialny. Jak bowiem każdy powinien wiedzieć, wydany patent w Polsce nie musi być ważny w innym kraju. Dlatego też, jeśli chce się mieć patent na dany wynalazek nie tylko w Polsce, lecz również w całej Unii Europejskiej, należy udać się do Europejskiego Urzędu Patentowego. Rzecz jasna istnieje możliwość, aby nasz patent był ważny dosłownie na całym świecie. W tym celu należy skierować swoje kroki do krajowego urzędu patentowego i złożyć w nim odpowiednie dokumenty.
Warto w tym miejscu wyróżnić dwa rodzaje patentów ściśle ze sobą związane, czyli patent zależny i wcześniejszy. Najprościej można je wytłumaczy tak, że patent zależny wchodzi w kompetencje patentu wcześniejszego, czyli np. korzysta z pewnych jego rozwiązań. Powoduje to, że właściciel patentu wcześniejszego może zażądać opłaty.
Wniosek patentowy
Jak więc widać, wykonanie jakiego wynalazku to dopiero początek starań do czerpania z niego korzyści. Droga do zdobycia patentu na własny wynalazek jest bardzo długa, często kręta i skomplikowana. Warto jednak zdobyć upragniony dokument patentowy, aby mieć pewność, że nikt poza nami nie będzie czerpał korzyści z efektów naszej pracy i talentu.